Ismeritek Zelo-t??
![]() |
"Zelo ibnida!" / "Zelo vagyok!" |
"1. egyenruhában járnak
2. nagyon okosak
3. a tanítás márciustól februárig tart, és nyáron van egy szünet
4. még valami?"
Lám most itt vagyok, és ezzel tömlek titeket, tehát szerintem mindegyikőtök kitalálta, hogy mi jön!?
![]() |
Kirin Művészeti Középiskola télen ^^ |
Óvodába csak azokat a gyerekeket adják, akikre nem tudnak otthon felügyelni, viszont otthon általában ott vannak a kedves nagyszülők. Általában minden ovi magánovi, és minden hónapban fizetni kell azért, hogy a gyerek járhasson. A szülők egy része jobbnak tartja, hogyha utódja már nagyon kicsi korban elkezd angolt tanulni, így kialakultak az angolt tanító ovik. Európai idővel számolva 3 és 6 éves kor között járnak oviba. (Az "európai idő" fontos, mert a koreaiak máshogy számolják az éveket. Amikor egy baba megszületik, akkor már egy évesek, mert beleszámolják a mama pocijában eltöltött időt is.) Koreában nagyon fontos a tanítás, és nagyon nyomják a diákokat, így már oviban elkezdenek írást és olvasást tanulni, valamint délutáni foglalkozásokon is részt vesznek, például zongoráznak, hegedülnek, vagy épp matekoznak.
Ovisok ^^ |
Általános Suli:
Itt jön a furcsa rész! Az általános csak 6 osztályos. A gyerekek 7-től 13 éves korig járnak ide, ahol koreai nyelvtant, matekot, tudományos tantárgyakat, angol (3.-tól), tesit, képzőművészetet és ének zenét zenét tanulnak, valamint van két olyan tantárgy, amit mi speciel itt Magyarországon nem tanulunk: szociális és morális tanulmányaik is vannak, és ezt mind egy tanár tanítja. Ami pedig a legfurcsább, legalább is nekem az volt, hogy a tanulóknak kell ott maradniuk délután, és kitakarítania tantermeiket.
A középsuli:
Valami, amit mi általános iskolai felső tagozatnak nevezünk. A diákok rögtön általános után jönnek, tehát általában 13 és 16 éves kor között járnak ide. De miért van különválasztva? Mert itt már elkezdenek felkészülni a gimnáziumra, és jobban koncentráltak a tanulmányokra. Órarendjeik kiegészülnek még néhány új tantárggyal, mint az etika, háztartástan, töri, technológia és a "hanja"-val ( a koreaiak régen kínait használtak írásra, és azokat a jeleket ejtették koreaiul). Nagyon kemény ez a rendszer, a gyerekeknek napi 6 órájuk van, és néhányan még délutáni iskolába a "hagwon"-ba is járnak. A hagwon-ok angolra és matekra specializálódtak, mert ezek a legstresszesebbek a diákok számára. Pár évvel ezelőttig még szombaton is iskolába kellett menniük, egy amolyan félnapra, ahol kis csoportokban tanulhattak egymással. Ezt azonban 2012-ben eltörölték, és az általános és középsulik már nem tarthatnak ilyet.
Böngészve találtam ezt a videót, amit egy olyan lány készített, akinek legjobb barátnője koreai, és lehetősége volt kijutni. Egy csomó hónapig járt ott suliba...és, hát... elég..... megdöbbentő.(FIGYELEM: a videó angol.)
- a diákoknak nincsenek hobbijaik, egész nap tanulnak
- az alsó tagozat fél ötkor, a középsulisok este fél nyolckor végeznek
- nem bírják elviselni a sok stresszt, néhányan öngyilkosok lettek
- nem tartják magukat szépnek, mind nagy szemeket szeretnének
"A magas suli"
Amit mi középsulinak hívunk. 15- 18 éves gyerekeket látunk korántsem lebzselni az ilyen helyeken. Az előbbi videóban elhangzott, hogy van mikor délután fél nyolcig ülnek suliban, de az sem furcsa, ha csak éjfél után másznak haza. A 3 éves képzés csakis a diákokról és az egyetemről szól. A diákok kiválaszthatják, hogy mit szeretnének főként tanulni, hogy aztán azokból egyetemre mehessenek. Koreában nem kötelező magas suliba járni, mégis a diákok 97%-a választja minden évben a továbbtanulást, ami az összes ország közül a legmagasabb.
Húúú, hát nem gondoltam volna. Úgy tudtam eddig, hogy az európai oktatás kemény, és minden más országban okosnak tartják az itt tanulókat, de most, ezután kicsit megváltozott a nézőpontom. Remélem minden fontosat megtudtatok...és hogy ne ezzel a komor tanuljunk-elnyomás feeling-el váljunk el, itt egy csapat lökött kölök, akik kiengedik a gőzt!
Lököttek! ^^
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése